Üye Girişi

Üye Ol !

Evdeki kötü kokulardan nasıl kurtuluruz?

25 Mayıs 2013

Yemek yaparken elimize, fırına, mutfağa sinen kokuları çıkarmak için neler yapabileceğinizi biliyor musunuz?

Evdeki kötü kokulardan nasıl kurtuluruz?

Yemek pişirirken özellikle de lahana, karnabahar, balık, soğan gibi yoğun kokulu gıdaları kullanırken hem mutfağa, hem de elimize mutlaka koku siner. Ne kadar sabunlasak da brkaç saat kokusu geçmez. Oysa çok basit yöntemlerle bu kokuları yok edebiliriz.

Ellerimize sinen yemek kokularından kurtulmak çok kolay

Ne pişirirsek pişirelim ellerin kokmamasına imkan yok. Hemen hemen her yemeğe eklenen soğan ve sarımsak bu kokuların baş sebeplerinden... Ya da balık pişiriyorsak ellerimizden kokusu uzun bir süre geçmez. Kokuyu yok etmek yerine ellerin hiç kokmamasını sağlamak en güzeli. Bunun için mutlaka yemek yaparken eldiven kullanın. Diyelim eldiven kullanmayı sevmiyorsunuz, o halde bir limonu avcunuza sıkın ve birkaç dakika boyunca ellerinizi ovup sonra durulayın. Haşlanmış patates de oldukça işe yarar.

Fırına sinmiş kokulardan nasıl kurtulalım?

Özellikle de fırında balık ya da et pişirdiğimizde oldukça keskin bir koku fırında kalır. Yapabileceğiniz ilk şey fırınınızı güzelce havalandırmak... Fırın tepsisine tarçın serpip 10 dakika kadar fırını çalıştırdığınızda bu kokuların temizlendiğini üstelik de hoş bir koku yayıldığını göreceksiniz. Balık kokusunu yok etmek için çok basit diğer bir yöntem de, ısıya dayanıklı bir kaba, su ve sirke koyup 5-10 dakika fırını ısıtmak... 

Kızartma yaparken mutfağa koku sinmemesi için...

Kızartma yaparken ya da keskin koku yayan et yemeği hazırlarken bir kabın içindeki defne yaprağı veya çubuk tarçın kaynatmak harika bir çözüm. Yine kızartma yağının içine birkaç dal maydonoz atmak da özellikle balık kızartırken çok işe yarar.

Buzdolabınızda yemek kokusu mu var?

Buzdolabının bir rafında sürekli olarak birkaç dilim limon tutarsanız, dolabın her zaman güzel koktuğunu göreceksiniz. Bir kaseye koyacağınız bir miktar karbonat da buzdolabındaki kötü kokuları çekecektir.


30 Eylül 2013 tarihinde güncellendi.
  • Etiketler
  • mutfaktaki kötü kokulardan nasıl kurtuluruz
  • ellere sinen yemek kokusu nasıl çıkar
  • fırına sinen yemek kokusu nasıl çıkar
  • yemek kokusu nasıl yokolur?

İlgili Yazılar

PRATİK BİLGİLER Hakkında Diğer Yazılar

Lezzetli kekler için
Nefis bir kek pişirmek aslında çok kolay. Kekinizin güzel kabarması ve lezzetli olması için işte birkaç püf noktası...
Balık nasıl seçilir ve pişirilir?
Evde balık yemeyi seviyorsunuz. Peki doğru balığı nasıl seçeceğinizi ve balık pişirmenin püf noktalarını biliyor musunuz?
Artan yemekler nasıl değerlendirilir?
Fazla pişirdiğiniz ve bitiremediğiniz yemekleri çöpe atmak istemiyorsunuz. İşte size artan yemekleri değerlendirmenin yolları...
Kusursuz ve kolay ütü nasıl yapılır?
Ütü yapmaktan nefret ediyor ve bir türlü istediğiniz sonucu yakalayamıyorsanız, kolay, hızlı ve düzgün ütü yapmanın püf noktaları bu yazımızda...
Mutfak hijyenine dikkat!
Evde bakterilerin üremesi ve yayılması için en elverişli ortamlardan birisi mutfak. Bu nedenle mutfakta hijyen kurallarına mutlaka dikkat etmek gerekiyor.
Yemek yapmayı kolaylaştırın!
Yemek yapmaya daha az zaman ve emek ayırarak, mutfağı sizin için daha kolay ve zevkli bir hale dönüştürmek için neler yapabileceğinizi biliyor musunuz?
Klimayla sağlıklı serinlemenin ipuçları
Klimalar, ofis çalışanları için kurtarıcı gibi gözükse de, zaman zaman olumsuz etkilere yol açabiliyor. İşte buna karşı yapılması gerekenler...
Ev işlerini kolaylaştıracak püf noktaları...
Çatal-bıçaklar nasıl parlatılır, evdeki balık kokusu nasıl çıkar, etiket izi nasıl çıkarılır? Bu soruların cevaplarını bilirseniz hayatınız çok daha kolay olacak.
En sık karşılaşılan lekeler nasıl çıkarılır?
Çay lekesi, mum lekesi, şarap lekesi, kahve lekesi, oje lekesi... Her an karşımıza çıkan bu zor lekeler nasıl çıkarılır? Küçük ipuçları bu yazımızda...

Newsletter

En güncel yazılar ve haberler anında eposta adresinize gelsin.


bir Crealive projesidir